Blog

خورشت پرتقال

خورشت پرتقال

مواد لازم:

پرتقال ۷ عدد

خلال پسته ۱قاشق غذاخوری

نمک و فلفل مقدار کافی

پیاز ۱عدد

شکر ۲ قاشق غذاخوری

گلاب به مقدار کافی

سینه مرغ ۵۰۰ گرم

خلال بادام ۱ قاشق غذاخوری

روغن مایع مقدار کافی

زردچوبه به مقدار کافی

آرد ۲ قاشق غذاخوری

پودر هل به مقدار کافی

طرز تهیه:

از خورشتهای خوشمزه که شاید تعداد کمی از افراد نام آن را شنیده باشند و با ان آشنایی داشته باشند و آن را خورده باشند، خورشت پرتقال است. این غذا ی فصلی ، اصالتا شمالی و متعلق به خطه سرسبز شمال کشور است و در شمال کشور طرفداران زیادی دارد و بسیار از آن اسقبال می شود. این غذا با دستورهای متفاوتی و با شکلهای مختلفی درست می شود.

در اینجا طرز تهیه این خورشت خوشمزه با طعمی جدیدو با سینه مرغ و پوست پرتقال و آب پرتقال و پیاز داغ و. . . را برایتان می گویم. این خورشت با پرتقالهایی با طعم شیرین و یا طعم ترش و یا ملس قابل تهیه است . ولی در حقیقت پخت خورشت با پرتقال ملس غذا را بسیارخوشمزه تر می کند. درصورتی که به پرتقال دسترسی ندارید می توانید خورشت را با نارنگی نیز درست کنید. استفاده از شکر نیز در تهیه این خورشت اختیاری است فقط اگر پرتقال شما ترش بود از شکر برای ملس شدن طعم غذا بهتر است استفاده کنید.

در ابتدا و برای شروع به تهیه پیاز داغ می پردازیم. برای این کار ۱ عدد پیاز متوسط را شسته و پوست آن را می کنیم. پیاز را به شکل نگینی و مکعبی ریز خرد  می کنیم. داخل تابه روغن مایع می ریزیم و وقتی روغن داغ شد پیاز را در تابه سرخ می کنیم تا طلایی و کم حجم گردد.

سپس در این مرحله ۵۰۰ گرم سینه مرغ را با اب می شوریم و آبکش می کنیم . سپس سینه مرغ را با چاقو روی تخته به صورت تکه های ریز و حالت جوجه کبابی خرد می کنیم. مرغهای تکه شده را در قابلمه حاوی پیاز داغها می ریزیم و کمی تفت می دهیم و سپس درب تابه را می بندیم و اجازه می دهیم مرغ در آب خودش کمی بپزد. سپس نمک فلفل و زردچوبه را به مقدار کافی به مرغ اضافه می کنیم. ( می توان در صورت تمایل از هر قسمتی از مرغ که دوست دارید مثل ران و یا سینه و یا ترکیب آنها استفاده کنید و اختیاری است). سپس وقتی مرغ  تفت خورد، آن را از روی گاز برمی داریم.

سپس در این مرحله ۳ عدد پرتقال را با آبمیوه گیری آب می گیریم بطوری که ۳ پیمانه آب پرتقال داشته باشیم و نیز ۲ عدد پرتقال را با چاقو پوست می کنیم و آن را با چاقو به قطعات ریزی می بریم. ۳ پیمانه آب پرتقال به دست آمده  را با ۱ قاشق غذاخوری شکر و ۲ قاشق غذاخوری آرد مخلوط می کنیم. سپس آب پرتقال را همراه با پرتقال خرد شده به تابه حاوی مرغ اضافه می کنیم و مجددا تابه را روی حرارت می گذاریم و اجازه می دهیم تا آب پرتقال درون آن به جوش آید. سپس شعله را کم می کنیم و در تابه را می بندیم و اجازه می دهیم تا مرغها خوب بپزند.

سپس در این مرحله پوست ۲ عدد پرتقال( می توانیم از پوست همان دو عدد پرتقال که آنها را خرد کرده ایم استفاده کنیم) را به صورت خلالی با چاقو می بریم و داخل یک قابلمه در روغن کمی پوست پرتقال را تفت می دهیم . سپس قبل از پخته شدن کامل مرغ ، پوست پرتقال تفت داده شده در روغن را داخل خورشت می ریزیم. در آخر نمک غذا را می چشیم و ان را اضافه می کنیم. وقتی خورشت غلیظ شد و کم آب شد و به روغن افتاد غذای ما آماده است.

( توجه شود که برای گرفتن تلخی پوست پرتقال آن را دوبار می جوشانیم و آبکش می کنیم و بعد پوست پرتقال را در ظرفی حاوی گلاب و هل و ۱ قاشق غذاخوری شکربه مدت ۱۲ ساعت قرار می دهیم. اکنون خلال پوست پرتقال تلخ نیست و برای استفاده در خورشت ما مناسب است. ).

سپس در این مرحله وقتی خورشت آماده شد ان را در یک ظرف مناسب می ریزیم و با ۱ قاشق غذاخوری خلال پسته و ۱ قاشق غذاخوری خلال بادام ( حتما خلال بادام و پسته قبل استفاده در آب  به مدت ۱ ساعت قرار بگیرند) تفت داده شده در روغن تزیین می کنیم و برای وعده غذایی ناهار با برنج  کته و همراه با سبزی خوردن و سالاد شیرازی و سیر ترشی و زیتون پرورده میل می کنیم. نوش جان.

Leave a comment

کلمه موردنظر را وارد کنید