راز ماندگاری زیاد مواد غذایی

سبک زندگی
بدون دیدگاه

 

نگهداری مواد غذایی در منزل جزء کارهایی است که اگر به درستی انجام نشود باعث می شود مقدار زیادی از مواد غذایی خراب شوند و به هدر بروند. پس سعی کنید مواد غذایی را با روش های صحیح مدت زیادتری نگهداری کنید.
 در این بخش از مجید فود به راز ماندگاری زیاد مواد غذایی، می پردازیم.

روش هایی برای افزایش زمان ماندگاری مواد غذایی

نحوه نگهداری مواد غذایی، در مدت زمان ماندگاری این مواد تاثیر بسزایی دارد. با استفاده از راهکارهای مناسب در نگهداری مواد غذایی کوشا باشیم.مواد غذایی

مواد غذایی

معمولا ما تصور می کنیم که نگهداری و استفاده از خوراکی ها تنها به خرید، قراردادن در یخچال و فریز و سپس مصرف خلاصه می شود. در حالی که توجه به شیوه یخزدایی، تاریخ مصرف، بهترین زمان مصرف و… موجب استفاده بهینه خواهد شد.

روش صحیح انجماد زدایی مواد غذایی

انجماد زدایی مواد غذایی

یکی از اشتباه رایج در مورد انجماد زدایی خوراکی ها، قرار دادن آن ها در هوای محیط است. از آنجا که باکتریها از دمای ۵ درجه سانتی گراد شروع به رشد و تکثیر می کنند، به هیچ وجه نباید مواد غذایی را در دمای گرم محیط قرار داد. بهترین روش برای یخ زدایی، یخچال است. زمان این کار با توجه به حجم بسته بندی و نوع ماده غذایی ممکن است از چند ساعت تا یک شبانه روز نیز طول بکشد. در صورت کمبود وقت مایکروویو جایگزین مناسبی است زیرا سبب یخ زدایی سریع می شود.

.

البته بسیار مهم است که شیوه صحیح این دستگاه انتخاب شود و همچنین ماده غذایی قابلیت استفاده در مایکروویو را داشته باشد. همچنین می توان مواد غذایی که در بسته بندی های بدون منفذ قرار دارند را در ظرف آب به مدت حداکثر ۲ ساعت قرار داد. البته درجه حرارت نباید از ۲۱ درجه سانتی گراد بیشتر باشد و آب نیز هر نیم ساعت عوض شود. یکی از نکات مهم در مورد مواد غذایی منجمد این است که پس از انجماد زدایی نباید مجددا یخ بزند.

مطلب پیشنهادی:   تمیزکردن وسایل و لوازم خانگی چوبی با مواد طبیعی

توجه به تاریخ انقضا

بجز محصولاتی مانند آرد، شکر، نمک و میوه ها و سبزیجات اکثرمواد غذایی ها تاریخ انقضا دارند. معمولا روی بسیاری از مواد غذایی دو تاریخ ذکر شده است؛ تاریخ انقضا ماده غذایی و تاریخ بهترین زمان مصرف. پس از اتمام تاریخ انقضا ماده غذایی باید بیرون ریخته شود زیرا برای سلامتی مضر است. در مورد زمان مصرف بهینه عموما یک تاریخ درج می شود که نشان می دهد پس از آن، ماده غذایی کیفیت تغذیه ای را از دست میدهد اما مشکلی برای سلامتی در پی نخواهد داشت. توجه داشته باشید که تولیدکنندگان پس از آزمایشاتمکرر این تاریخ ها را روی محصولات درج می کنند.

روش صحیح نگهداری میوه و سبزیجات

نگهداری سبزیجات و میوه ها

زمان نگهداری میوه ها و سبزیجات تازه با توجه به نوع آن ها متفاوت است. این خوراکی ها نیز مانند دیگر مواد غذایی فاسد شدنی باید در یخچال با درجه ۰ تا ۴ درجه سانتی گراد نگهداری شوند. ماندگاری آن ها با هم فرق می کند چنانکه بعضی مانند گیلاس، مارچوبه، انگور و قارچ چندین و به طور متوسط ۳ تا۵ روز در یخچال قابل نگهداری هستند.

بعضی دیگر نیز مانند آلو، گوجه فرنگی،کاهو و خیار نیز به مدت یک هفته در یخچال تازه می مانند. سبزیجاتی مانند چغندر، کرفس و کلم را نیز می توان ۲ تا۳ هفته در یخچال نگه داشت. سیب یکی از میوه هایی است
که مدت طولانی حدود ۶ ماه قابلیت نگهداری دارد و تازه می ماند.

منجمد کردن لبنیات

یکی از بهترین روش ها برای نگهداری طولانی مدت فرآورده های لبنی منجمد کردن است که همه این محصولات مانند پنیر، کره، شیر، خامه و ماست این قابلیت را دارند. شیر پاستوریزه، استرلیزه و هموژنیزه را می توان تا ۶ ماه در فریزر نگه داشت. اگر شیر پرچرب را منجمد می کنید، پس از انجماد زدایی هنگام مصرف آن را خوب تکان دهید تا چربی های ته نشین شده کاملا حل شوند. کره را می توان تا ۶ ماه منجمد نگه داشت.

مطلب پیشنهادی:   چگونه یخچال و فریزر خود را تمیز کنیم؟

پس از این مدت خواص غذایی آن ممکن است تغییر یابد. بر خلاف پنیرهای مرطوب که بافت آن ها پس از انجماد تغییر می کند،پنیرهای نسبتا خشک خیلی بهتر باقی می مانند و می توان آن ها را تا ۶ماه در فریزر نگه داشت. گرچه نگهداری ماست در فریزر آن را خراب نمی کند و خطری برای سلامتی ندارد اما پس از انجماد زدایی بافت آن دون دون و آبکی می شود. خامه نیز همین حالت را در فریزر پیدا خواهد کرد. برای اینکه بافت نرم تری پیدا کند، کافی است تا پس از باز شدن بهآرامی زده شود.

حداکثر زمان نگهداری باقیمانده غذا ها در یخچال

نگهداری باقیمانده غذا ها در یخچال

باقیمانده غذا ها را باید حداکثر ۲ ساعت پس از طبخ در یخچال گذاشت که این مدت در تابستان به ۱ ساعت کاهش می یابد. بر خلاف تصور همه، غذا ها را می توان در حالتی که هنوز گرم است در یخچال گذاشت. توصیه می شود برای تسریع در روند خنک شدن غذا و کاهش تکثیر باکتری ها، غذا ها در چند ظرف با قطر حدود ۵ سانتی متر ریخته شود و به این ترتیب بین ۲ تا ۳ روز قابل نگهداری است. البته انجماد غذا ها ارجحیت دارد.

ماندگاری مواد غذایی در فریزر

مدت ماندگاری مواد غذایی در فریزر با توجه به ماهیت هر خوراکی متفاوت است اما هرگز از یک سال بیشتر نخواهد شد. از بین خوراکی هایی که قابلیت ماندگاری تا یکسال را د ر یخچال دارند می توان به میوه ها و سبزیجات به خصوص مارچوبه، کلم بروکلی، سیب، گوجه فرنگی و گیلاس اشاره کرد. سبزیجات با برگ های ظریف تازه را نیز باید به این لیست اضافه کرد. گوشت ها بین ۱ تا ۱۰ ماه قابل نگهداری در فریزر هستند.  ماهی ها و دیگر محصولات دریایی را می توان حداکثر ۶ ماه نگه داشت.  مواد غذایی پخته ماندگاری ۱ تا ۱۰ ماه در فریزر دارند.

مطلب پیشنهادی:   زندگی از این زاویه زیباتر است

نوشته‌های تازه

, , , , , , ,
نوشتهٔ پیشین
راتاتوی فرانسوی
نوشتهٔ بعدی
پای اسفناج و پنیر یونانی

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید