رشته خوشکار

آشپزیدسرها

مواد لازم رشته خوشکار:

آب ۴ پیمانه

مغز گردو چرخ شده ۱۰۰ گرم

مغز هل ساییده شده به میزان لازم

آرد برنج ۲ پیمانه پلو پز

روغن مایع برای سرخ کردن

دارچین ۱ قاشق مرباخوری

شکر ۵/۱ پیمانه

مواد لازم برای شربت:

آب ۵/۱ لیوان

دارچین ۱ قاشق مرباخوری

شکر به میزان لازم

طرز تهیه رشته خوشکار:

برای درست کردن این دسر خوشمزه ابتدا روش درست کردن آرد برنج را آموزش می دهیم ، برای این کار برنج را خوب بشویید و چند ساعتی آن را در آب گرم بخیسانید تا نرم شود.

برنج خیس خورده را آبکش کرده و آن را روی یک پارچه نخی و تمیز پهن کنید تا خوب خشک شود. بعد از اینکه مطمئن شدید آب برنج خوب خشک شده آن را داخل آسیاب کن بریزید و خوب آسیابش کنید.

بهتر است برای این کار از برنج ایرانی استفاده کنید تا عطر و بوی دسرتان دلپذیرتر شود.

لایه میانی دسر را آماده کنید و کنار بگذارید، برای این کار مغز گردو ، مغز هل و شکر را با هم مخلوط کرده و با دست ورز دهید تا فشرده شده و به هم بچسبند.

در مرحله بعد شربت دسر را آماده کنید و کنار بگذارید، برای این کار شکر و آب را در قابلمه ای بریزید و روی حرارت بگذارید تا دانه های شکر حل شده و مواد غلیظ شود ، حالا پودر دارچین را اضافه کنید و شعله را خاموش نمایید.

حالا سراغ درست کردن رشته های خوشکار بروی ، آرد برنجی را که دست کردید در کاسه ای بریزید و آب را به تدریج اضافه کرده و خوب هم بزنید تا مواد غلیظ شود.

مطلب پیشنهادی:   دیگچه مشهدی

مواد را داخل قیف مخصوص بریزید  و کنار بگذارید.یک تابه و یا سینی مسی را روی حرارت قرار داده و با مقدار بسیار کمی روغن کف آن را چرب کنید ،

زمانی که تابه داغ شد مواد داخل قیف را به شکل خط های باریک از چپ به راست و به شکل مستطیل داخل تابه بریزید (همانند زولبیا عمل کنید) و اجازه دهید مواد کمی بپزد ولی سرخ نشود.

حالا مواد را به آرامی بردارید و روی یک پارچه تمیز قرار دهید تا کمی خنک و سفت شود.مواد را از بالا تا بزنید و مواد میانی آن را قرار داده و دوباره تا بزنید و لبه های آن را تا زده و با انگشت به هم بچسبانید.

حالا رشته ها را داخل روغنی که از قبل داغ کرده اید سرخ کنید و سپس به شربت آغشته کنید. رشته های خوشکار را در ظرف پذیرایی بچینید و با چای میل کنید.

نوشته‌های تازه

, ,
نوشتهٔ پیشین
خورش چغاله
نوشتهٔ بعدی
دسر لیالی لبنان

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست