روش های درمان واریس را بهتر بشناسید

سلامتی

واریس زمانی اتفاق می افتد که جریان گردش خون به درستی انجام نشود این عملکرد نادرست باعث می شود که رگ ها بر اثر جمع شدن خون در آن‌ قسمت برجسته بیشتر شوند و رنگ رگ هم تغییر پیدا می کند و قابل دیدن شود که این امر بیشتر در پاها و رانها دیده می‌شود که در این صورت باید برای درمان واریس دست به کار شویم.

به گشاد شدن سیاه رگ ها واریس گفته می‌شود که بیشتر افراد با بیماری واریس آشنا هستند، در آمریکا حدود ۴۰ میلیون نفر دچار این بیماری هستند که غالبا فکر می کنند زنان فقط به این بیماری دچار می شوند در صورتی که امروزه این بیماری بسیاری از مردان را هم درگیر خود کرده که به همین دلیل به دنبال درمان واریس می گردند. واریس، یکی شایعترین بیماری عروقی انسان است که حدود ۲۰٪ جمعیت را درگیر کرده. که بیشترین آمار ابتلا به این بیماری در زنان  ۴۰ الی ۵۰ ساله گزارش شده است.

علت به وجود آمدن واریس

زمانی که رگ ها خون را به تمام بدن پمپاژ می کنند و سیاهرگ ها خون را دوباره به قلب می رسانند اما در برخی مواقع شریان ها کار خود را به خوبی انجام نمی دهند که به صورت بسته نشدن دریچه های یک طرفه سیاهرگ اتفاق می افتد و باعث می شود خون درون رگ جمع شود این جمع شدگی خون در رگ باعث می شود که رگ متورم شود و ظاهری بسیار زشت را ایجاد کند که به رنگ آبی و بنفش تیره در می آید  همانطور که گفتیم این اتفاق بیشتر در ران ها و پاها اتفاق می افتد.

مطلب پیشنهادی:   5 دلیل یائسگی زودرس

از عواملی که منجر به بروز بیماری واریس می شود : نداشتن تحرک کافی ، ایستادن های طولانی، بالا رفتن سن،وزن زیاد و مصرف غذاهای چرب از عوامل بسیار موثر برای ایجاد واریس هستند.

در کل شکل ظاهری این رگ ها بسیار ناپسند است که باعث آزار فرد می شود، در برخی مواقع علاوه بر بد شکل بودن ظاهرشان باعث ایجاد درد می شوند که با راه رفتن های طولانی مدت باعث ایجاد زخم در روی پوست می شوند .

هیچ راه حلی برای  اینکه از به وجود آمدن سیاه رگ ها جلوگیری کنیم  وجود ندارد  اما می توان با انجام برخی از راه کار ها  کمکی به از بین رفتن این مشکل کنیم.

کار های زیادی برای جلوگیری از ابتلا به بیماری واریس وجود دارد که بهترین روش برای جلوگیری از بروز واریس، داشتن یک سبک زندگی فعال و انجام تمرینات پا همچون پریدن و پیاده روی می‌تواند به گردش جریان خون کمک کند. همچنین باید از ایستادن‌های طولانی مدت اجتناب کنید. هر جایی که ممکن بود بنشینید و پای خود را دراز کنید تا فشار موجود بر روی سیاهرگ‌ها کمتر شود. باید از پوشیدن کفش‌های پاشنه بلند صرف نظر کنید چراکه باعث می شود فشار زیادی به پا ها وارد شود در اصل هر چقدر کفش پاشنه کمتری داشته باشد فشار کمتری به ماهیچه ها وارد می شود که با رعایت این نکات ساده از بروز این بیماری جلو گیری کنید.

راه های درمان واریس

برای درمان قطعی واریس اولین کاری که باید انجام دهید مراجعه به یک پزشک متخصص است.و بعد از آن هر چیزی که بتواند در بهبود جریان خون تاثیری داشته باشد ب کمک فراوانی به درمان این مشکل می کند .

مطلب پیشنهادی:   اشتباهات رایج سشوار کشیدن

جوراب‌های مخصوص واریس: امروزه برای درمان واریس پا جوراب های را طراحی کرده اند که پوشیدن آن ها  باعث می شود تا خون به طرف بالا حرکت کند که همین امر  باعث می شود تا گردش خون در پاها بیشتر شود. استفاده  کردن از جوراب های واریس باعث می شود درد های  ناشی از تورم و سفتی را تسکین یابد. استفاده از جوراب های واریس کمکی چندان به از بین رفتن واریس نخواهد کرد و فقط به عنوان پیشگیری کننده و کاهش درد می توان از این جوراب استفاده کرد.

روغن زیتون برای درمان واریس:  ماساژ روغن زیتون در نواحی واریسی یکی از بهترین راه حل ها  برای گردش خون و کاهش درد تورم و رگ های واریسی است، که برای نتیجه دادن بهتر باید روغن زیتون را کمی گرم کنید و سپس در جایی که رگ های واریسی قرار دارند ماساژ دهید که با انجام روزانه این کار به مدت چند ماه می تونید نتایج تاثیر گذاری را مشاهده کنید.

ماساژ ملایم: مشکل در جریان خون در یک ناحیه معمولا به صورت واریس ظاهر می شود که ظاهری بسیار ناپسند را به وجود می آورد. ماساژ یکی از بهترین راه حل ها به شمار می رود. شما باید ماساژ را به گونه ای انجام دهید که حرکات به صورت ضربه ای به سمت بالا باشد این  به بهبود گردش خون کمک می کنند. بعد از اینکه پاهای خود را ماساژ دادید پاهایتان را به دیوار تکه داده جوری که پاهایتان بالاتر از سطح بدن قرار بگیرد.
 سرکه سیب: یکی دیگر از گزینه های موثر در درمان واریس استفاده موضعی از سرکه سیب است . که باید سرکه سیب را به طور مستقیم روی محل بمالید و سپس  به آرامی ماساژ دهید این روش را باید به مدت ۲ الی ۴ ماه قبل از اینکه بخوابید انجام دهید و با گذشت زمان و استفاده مداوم تاثیر آن را خواهید دید.
وناسیل: امروزه راه های تاثیر گذار فراوانی برای درمان و از بین بردن واریس وجود دارد. وناسیل چسبی است مخصوص برای از درمان واریس است این چسب باعث می شود بسته شدن رگ‌های آسیب دیده می‌شود. استفاده  مداوم از این چسب باعث نابودی رگ‌های واریسی شود.

اسکلروتراپی:  یکی از  روش های اثر بخش در درمان واریس اسکلروتراپی است  که در این روش یک ماده شیمیایی به رگ های ورم کرده واریسی کوچک و متوسط تزریق می شود این تزریق در هر رگ ممکن است بیش از یک بار صورت گیرد که باعث سوختن آنها می شود  که با گذشت زمان کم کم محو خواهند شد.

مطلب پیشنهادی:   بهترین زمان برای مصرف ویتامین ها

نوشته‌های تازه

, , , , ,
نوشتهٔ پیشین
سفید کردن دندان با جوش شیرین
نوشتهٔ بعدی
راههای جلوگیری از ریزش مو در آقایان

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید