مواد لازم:

گوشت ران گوسفند یا گوساله ۱ عدد (۲ کیلو گرم)

پیاز بزرگ ۱ عدد

سیب زمینی درشت خرد شده ۲ عدد

لوبیا سبز خرد شده ۱۰۰ گرم

هویج خرد شده ۳ عدد

فلفل دلمه خرد شده ۱ عدد

رزماری تازه ۱ دسته کوچک

آویشن تازه ۱ بسته کوچک

کره ۱۰۰ گرم

نمک و فلفل به مقدار نیاز

طرزتهیه:

پوست سیر ها را جدا کنید. هشت حبه سیر پوست گرفته را از وسط دو نیم کنید و آن را با آویشن و رزماری جدا شده از ساقه و نمک و فلفل مخلوط کنید.

پس از جدا کردن چربی اضافه گوشت، روی سطح گوشت، از زیر و از رو، با چاقویی که نوک تیز و باریکی دارد چند سوراخ تقریبا عمیق ایجاد کنید و داخل هر سوراخ مقداری کره و مقداری از مواد ترکیبی سیر و سبزیجات قرار دهید، سعی کنید به خوبی داخل گوشت فرو رود ( در انتهای کار سوراخ ها را با نخ و سوزن مخصوص آشپزی بدوزید تا هنگام پخت محتویات آن خارج نشود.

سطح گوشت را  با کمی نمک و کره به خوبی مالش دهید، پیاز را خلالی خرد کنید و در سینی بریزید، مقداری هم آویشن و رزماری روی گوشت بگذارید و آن را در سینی فر چرب شده قرار دهید(می توانید سطح گوشت چند دور نخ آشپزی نسوز بپیچید تا پس از پخت ظاهری زیبا تر داشته باشد)

۲ پیمانه آب کف سینی فر بریزید و سینی را در فر از قبل گرم شده با دمای ۱۸۰ درجه سانتی گراد به مدت یک ساعت و نیم قرار دهید. اگر مایل بودید، در زمان پخت دو یا سه بار سطح ژیگو را به وسلیه قلمو به کره آغشته کنید.

مطلب پیشنهادی:   پای اسفناج و پنیر یونانی

باقی سیرها را همراه سبزیجات خرد شده با مقداری کره تفت دهید و بگذارید نیم پز شوند.

سبزیجات نیم پز را در نیم ساعت پایانی زمان پخت در سینی فر حاوی ژیگو بریزید (با این روش خواص سبزیجات بهتر حفظ می شود). دقت  داشته باشید در سینی فر باید مقداری از آب گوشت غلیظ باقی بماند تا هنگام سرو به عنوان سس استفاده شود. پس اگر آب گوشت کشیده شده مقداری آب جوش به آن اضافه کنید.

برای امتحان کردن گوشت و مطمئن شدن از پخته شدن آن، کافی است چاقوی باریکی را داخل گوشت فرو ببرید، اگر به راحتی فرو رفت و بعد از خارج کردن خونابه ای روی چاقو نبود نشانه کامل شدن زمان پخت است.

در انتهای کار اگر نیاز بود گریل فر را روشن کنید تا سطح گوشت کمی برشته شود. پس از کمی خنک شدن نخ ها را جدا کنید و هنگام سرو ژیگو را به شکل استیک برش بزنید. سس گوشت باقی مانده در سینی را روی آن بریزید و نوش جان کنید.

نکته ها:

 اینکه گوشت را با استخوان یا بی استخوان استفاده کنید بستگی به سلیقه شما دارد.

 سعی کنید گوشت حتما تازه و جوان باشد. اگر از گوشت گوساله استفاده می کنید، نیم ساعت تا چهل و پنج دقیقه به زمان پخت بیافزایید.

می توانید پس از قرار دادن سیر و سبزیجات داخل گوشت یک شب آن را استراحت دهید تا به خوبی طعم دار شود و روز بعد اقدام به پخت کنید.

 سبزیجات را می توانید به سلیقه خود انتخاب کنید و در ضمن می توان از ابتدا سبزیجات  خرد شده را در سینی فر ریخت تا همراه گوشت بپزد.

نوشته‌های تازه

, , ,
نوشتهٔ پیشین
ترفند های پاک کردن لکه روغن از روی لباس
نوشتهٔ بعدی
پالووا با کرم فندقی شکلاتی

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست