گوشفیل یکی از انواع شیرینی های محبوب و خوشمزه ایرانی است.که به راحتی میتوانید تهیه و نوش جان کنید. با مجید همراه شوید تا به شما آموزش دهیم.

مواد لازم گوشفیل

شیر ۱ فنجان سر خالی

شکر ۲ لیوان

تخم مرغ ۱ عدد

آب ۱ لیوان

آرد ۱ لیوان

گلاب ۱ قاشق غذاخوری

روغن جامد ۳ قاشق غذاخوری

ماست چکیده ۱ قاشق غذاخوری

آبلیمو ترش ۱ قاشق چایخوری

زعفران دمکرده ۱ قاشق چایخوری

بکینگ پودر ۱ قاشق مرباخوری

دستور پخت گوشفیل

ابتدا شربت بار گوش فیل را آماده می کنیم، برای این منظور آب را داخل شیرجوش می ریزیم و روی حرارت کم قرار می دهیم و شکر را کم کم به آن اضافه می کنیم تا کاملا در آب حل شود و بهتر است شکر را هم نزنیم و اجازه بدهیم تا خود شکر در آب حل شود.

بعد حرارت را ملایم می کنیم تا به جوش بیاید و کمی قوام یابد. زمانیکه شربت به غلظت رسید آب لیمو ترش، گلاب و زعفران دم کرده را به آن می افزاییم و با قاشق آرام مواد را مخلوط می کنیم و ۳ دقیقه بعد شیرجوش را از روی حرارت بر می داریم و کنار می گذاریم تا کاملا سرد شود.

سپس تخم مرغ و شیر و روغن را به آن اضافه کرده و با همزن  مخلوط می کنیم . بعد بیکینگ پودر، ماست و ۲ قاشق از شربت سرد شده را به مواد می افزاییم.

مجددا مواد را مخلوط می کنیم و ابتدا حدود یک لیوان آرد  را الک می کنیم .کم کم به مواد اضافه می کنیم و  بعد با دست مواد را مخلوط می کنیم .بعد  کم کم آرد الک شده اضافه می کنیم .سپس با دست مایه خمیر را مخلوط می کنیم.

مطلب پیشنهادی:   پتله پلو

با به قدری آرد به موادمان اضافه کنیم تا خمیر دیگر به دستمان نچسبد. اگر دیدیم آرد باید مجددا اضافه کنیم دوباره یک لیوان آرد را الک می کنیم و مجددا کم کم آرد روی مواد می ریزیم. بقدری مواد را ورز می دهیم که دیگر احساس کنیم به آرد نیاز نیست؛

و خمیر دیگر به دستمان نمی چسبد. خمیر را چندین بار با دست باز و جمع می کنیم تا هوای داخل آن نماند.سپس آنرا داخل کاسه قرار می دهیم و روی آن را با سلفون می پوشانیم و در جای گرم قرار می دهیم تا به مدت ۲ ساعت استراحت کند.

پس از  ۲ ساعت در قابلمه ای کوچک با عمق زیاد به اندازه ای روغن می ریزیم که گوشفیل ها در روغن شناور باشد، سپس روی حرارت کم قرار می دهیم تا به مرور زمان روغن داغ شود. خمیر را از داخل ظرف کاسه بیرون می آوریم و روی سطح صافی کمی آرد می پاشیم.

سپس خمیر را روی سطح صاف با وردنه باز می کنیم و مجددا آن را جمع می کنیم تا اگر در آن هوای باقی مانده است خارج شود. در ادامه خمیر را روی سطح با وردنه پهن می کنیم و دقت کنید که ضخامت خمیر نباید  کم باشد چون گوش فیل خوب پف نمی کند.

با چاقو نوارهای ۲ سانتی می بریم .به صورت لوزی یا هر شکل دیگری .و داخل روغن داغ شده میریزیم تا خوب پف کنند و سرخ شوند.گوش فیل ها را داخل روغن زیر و رو می کنیم تا هر دو طرف آن ها طلایی شود.

مطلب پیشنهادی:   دال عدس

بعد از طلایی شدن آن ها را با صافی های دستی بیرون می آوریم. و در شربت سرد شده میریزیم .۳۰ ثانیه بعد از داخل شربت بیرون می آوریم . در صافی قرار می دهیم تا شهد اضافه آنها خارج شود، سپس در ظرف می چینیم و با پودر نارگیل روی آن ها را تزئین می کنیم.نوش جان

نوشته‌های تازه

, , ,
نوشتهٔ پیشین
سالاد کاپریس
نوشتهٔ بعدی
بورک گوشت

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست