در این مطلب تنها ۶ دمنوشی که به درمان پوکی استخوان کمک می کنند را به شما معرفی می کنیم. تاثیر مثبت این دمنوش ها از نظر علمی توسط چندین مجله معتبر پزشکی ثابت شده است. 

دمنوش غیر گیاهی: مراقب فلوراید باشید

اصطلاح “دمنوش ” به هر گونه نوشیدنی که با ریختن آب روی یک ماده گیاهی بدست می آید، گفته می شود. چای سبز و چای سیاه از برگ های گیاه Camellia sinensis بدست می آیند. این گیاه به راحتی فلوراید را از خاک جذب می کند و آن را به برگ ها می فرستد. وقتی برگ دمنوش یا چای گیاهی خیس می شود، فلوراید به آب گرم منتقل می شود.
دوستداران چای و دمنوش می دانند که فلوراید برای استخوان ها زیان آور است؛ و مقدار زیاد آن می تواند منجر به یک بیماری دردناک با نام فلوروزیس اسکلتی شود. این بیماری منجر به سخت و شکننده شدن استخوان ها و مختل شدن مفاصل، غضروف ها و رباط ها می شود. آیا این بدان معنی است که هرگز نباید این دمنوش ها یا چای ها را بنوشید؟ البته که نه. برای مثال، چای سبز یکی از بالاترین منابع دارای پلی فنول است. منتها توجه کنید که دمنوش باید از نوع ارگانیک و با حفظ اعتدال خورده شود و به هیچ وجه از چای های کیسه ای استفاده نکنید چون فلوراید بیشتری دارند!

استخوان سازی و بهبود سلامت با دمنوش

حالا اجازه دهید نگاهی دقیق به دمنوش ها بیندازیم. در حال حاضر تنها تاثیر ۶ دمنوش زیر برای تقویت استخوان و درمان پوکی استخوان از نظر علمی ثابت شده است و دمنوش هایی که در جای جای اینترنت فارسی به این منظور معرفی می شوند فقط نظر شخصی شان هستند! ضمنا دقت کنید برای تهیه دمنوش ها، آنها را بیش از ۱۵ دقیقه دم ندهید.


۱- چای سفید


این چای از جوانه های تازه camellia senensis ساخته شده و دارای کمترین میزان فلوراید نسبت به سایر چای ها است. چون جوانه ها خیلی جوان هستند، فلوراید در آن ها ذخیره نشده است.
چای سفید حاوی مقادیر قابل توجهی آنتی اکسیدان است که برای پوکی استخوان مناسب هستند. آنتی اکسیدان ها از آسیب اکسیداتیو به استخوان جلوگیری می کنند، بنابراین با جلوگیری از اثرات پیری به بهبود استخوان سازی کمک می کنند.

مطلب پیشنهادی:   آشنایی با ترشک

چای سفید قادر است فشار خون را پایین آورد واز سرطان پیشگیری کند. خواص ضد سرطانی آن مربوط به خواص آنتی اکسیدانی است. چای سفید حاوی فلاونوئیدها به نام کاتچین ها (یک کلاس آنتی اکسیدانی) است که رشد و تکامل سلول های سرطانی را مهار می کند.

علاوه بر این، چای سفید به خاطر آنتی اکسیدان بالا دارای اثرات ضد باکتریایی و ضد ویروسی است.

۲- دمنوش بامیه


از همه قسمت های گیاه بامیه می توان برای تهیه دمنوش استفاده کرد، اما گل های قرمز بامیه بهترین منبع برای این دمنوش هستند.
گل بامیه به خاطر آنتی اکسیدان های فلاونوئید و آنتوسیانین موجود در گلبرگ ها، دارای مزایای زیادی برای استخوان است. در واقع این ترکیبات عناصر حیاتی برای ساختن استخوان جوان و سالم هستند. فلاونوئیدها بسیار ضد التهاب هستند و آنتوسیانین ها ارتباط بین سلول ها را تسهیل می کنند. ارتباطات بین سلولی برای عملکرد درست استخوان حیاتی است.

تحقیقات، اثرات بامیه بر کاهش فشار خون را تایید می کنند. محققان در یک مطالعه منتشر شده در مجله فشار خون، مصرف روزانه دو فنجان دمنوش بامیه را توصیه می کنند.

بعلاوه بامیه به دلیل شل کردن بافت ماهیچه ای صاف، به عنوان یک کمک گوارش شناخته شده است.

۳- دمنوش گیاه روبیوس

این “دمنوش قرمز ” بومی آفریقای جنوبی و غنی از آنتی اکسیدان ها است، اما آنچه در این دمنوش اهمیت دارد، مواد معدنی موجود و نقش آن ها در ساخت استخوان سالم است. در واقع، دمنوش روبیوس حاوی چندین مکمل اصلی و بنیادین است:

  • منیزیم
  • کلسیم
  • منگنز
  • روی

همچنین حاوی آهن است و چون میزان تانن کمی دارد، جذب آهن را مهار نمی کند. یکی از آنتی اکسیدان های قوی موجود در این دمنوش، Chysoeriol است. این آنتی اکسیدان گردش خون را بهبود می بخشد و علیه آنزیمی عمل می کند که سبب بیماری قلبی عروقی می شود.

مطلب پیشنهادی:   فرمول خوشمزه شکم آب کن

روبیوس همچنین به وسیله اسید phenylpyretic پوست را جوان و روشن جلوه می دهد.

یکی از فلاونوئیدهای موجود در روبیوس، کورستین است. این آنتی اکسیدان سطح کورتیزول را در بدن کاهش می دهد، بنابراین از استخوان ها در مقابل اثرات مضر استرس مزمن محافظت می کند. کورستین فشار خون را کاهش و سلامت قلبی عروقی را بهبود می بخشد و خواص آنتی هیستامین آن باعث بهبود سلامت تنفسی می شود.

۴- بابونه

بابونه گل هایی شبیه آفتابگردان دارد و به عنوان یک کمک خواب و مروج آرامش شناخته شده است. یکی دیگر از دلایل شهرت بابونه به خاطر نقش آن در سلامت استخوان ها است.

بابونه حاوی فلاونوئید آپی ژنین است که به طور موثر استرس را از بین می برد و اثر آرام بخش دارد. این ماده با پایین نگه داشتن سطح کورتیزول و از بین بردن اثرات مضر استرس، به محافظت از استخوان ها کمک می کند.

این گیاه دارای فلاونوئیدهای آنتی اکسیدانی دیگری به نام لووتولین است که اثرات چندانی ندارد. لووتولین تب را کاهش می دهد و اسپاسم عضلات را آرام می کند و حتی قادر است فشار خون را پایین آورد. یکی دیگر از مزایای بابونه، خواص ایمنی آن است که در فصل سرد و برای آنفلوآنزا مناسب است.

لطفا توجه داشته باشید که اگر به ابروسیا و یا گل آفتابگردان آلرژی دارید و یا از رقیق کننده های خون مثل آسپرین استفاده می کنید، قبل از مصرف دمنوش بابونه، با پزشک مشورت کنید.

۵- چای سبز

چای سبز می تواند بخشی از یک رژیم غذایی سالم باشد. برای اجتناب از فلوراید و بهره مندی از مزایای سلامتی چای، می توانید از چای سبز فاقد فلوراید، استفاده کنید.

اضافه کردن چای سبز یا عصاره آن به رژیم غذایی برای استخوان سازی، قطعا ارزشمند است. مطالعه ای در سال ۲۰۱۹ نشان داد که ۳ عنصر موجود در دمنوش اپی گالاکتوکین، گالاکتوکین و گالاکتوکین گالات بر روی استئوبلاست ها اثر دارند. این چای به ویژه با تقویت یک آنزیم کلیدی و مهار استئوبلاست ها (سلول های از بین برنده استخوان ها) به تقویت استخوان ها کمک می کند.

مطلب پیشنهادی:   مردم دنیا برای زیبا ماندن چه می کنند ؟

دمنوش سبز همچنین سلامت قلبی عروقی را افزایش می دهد، زوال عقل را از بین می برد و درد و التهاب آرتریت روماتوئید را کاهش می دهد.

۵- دمنوش قاصدک

قاصدک اغلب به عنوان یک علف هرز شناخته می شود. در حالی که نه تنها گل های معطر و زیبا دارد بلکه برای سلامت استخوان ها بسیار مناسب هستند.

قاصدک یکی از گیاهان دارویی برای سم زدایی کبد است و یکی از جنبه های مهم آن کمک به جوان سازی و حفاظت از استخوان است. دمنوش ساخته شده از ریشه و برگ این گیاه حاوی مکمل های اصلی مانند ویتامین C و D، منیزیم، روی و پتاسیم است. دمنوش قاصدک التهاب را کاهش می دهد و آنتی اکسیدان ها را بازسازی می کند.

احتیاط: مانند بابونه، قاصدک حاوی ترکیبات کومارین است. اگر از وارفارین یا داروهای ضد انعقادی استفاده می کنید یا اگر آلرژی دارید، قبل از مصرف دمنوش قاصدک با پزشک مشورت کنید.

۶- خار مریم


خار مریم مدت هاست که به عنوان یک تونیک کبد استفاده می شود. اثر پاکسازی قوی این گیاه روی کبد احتمالا به دلیل وجود ۳ فلاونوئیدها: سیلیبینین، سیلیدینین و سیلیکریستین است. مجموعه این فلاونوئیدها با هم سیلیمارین نامیده می شود که به محافظت و بازسازی سلول های کبدی و همچنین کاهش التهاب کبدی کمک می کند.

سیلیمارین سطح گلوتاتیون را بالا نگه می دارد (گلوتاتیون یک آنتی اکسیدان قوی است). این خبر خوبی برای استخوان هاست چون زمانی که کبد به درستی کار کند قادر است، سموم مخرب استخوان را از بین ببرد.