گاناش شکلاتی

آشپزیدسرها

گاناش شکلاتی فوق العاده خوشمزه است و کاربردهای زیادی دارد. قطعاً اولین و مهمترین کاربرد آن در تزیین انواع کیک از جمله کیک شکلاتی و کیک وانیلی است. از گاناش حتی بین لایه های کیک هم میتوان استفاده کرد. طعم عالی شکلات و خامه بین لایه های کیک واقعاً وصف ناپذیر است! علاوه بر این میتوانید گاناش را روی انواع دسر هم بریزید.

برای درست کردن گاناش شکلاتی، فکر شیر و خامه کم چرب را از سرتان بیرون کنید. برای داشتن یک گاناش عالی، غلیظ و خوشمزه حتماً حتماً از خامه با چربی بالای ۳۰% استفاده کنید.  علاوه بر این موقع داغ کردن خامه اجازه ندهید خامه به قل زدن برسد . کمی قبل از جوش آن را از روی حرارت بردارید. چون نمیخواهیم چیزی از خامه بخار شود. فقط میخواهیم خامه در حدی داغ شود که شکلات را به خوبی در خود حل کند.برای تهیه با مجید فود همراه شوید.

مواد لازم گاناش شکلاتی

خامه ۲۰۰ میلی لیتر

شکلات چیپسی یا شکلات تخته ای  ۱۲۵ گرم

کره ( در دمای اتاق ) ۴۰ گرم

طرز تهیه گاناش شکلاتی

اگر شکلات شما تخته ای است آن را با چاقوی تیز به صورت قطعات خیلی کوچک خرد کنید یا با استفاده از رنده (متوسط) رنده کنید. کره را هم تکه تکه کنید و کنار بگذارید.

خامه را در شیر جوشی بریزید و روی شعله متوسط قرار دهید. بگذارید کاملاً داغ شود. قبل از این که خامه شروع به بخار شدن کند آن را از روی شعله بردارید و روی شکلات خرد شده بریزید. بگذارید ۵ دقیقه در همین حالت بماند سپس هم بزنید تا شکلات کاملاً در خامه حل و مخلوط یکدست شود.

مطلب پیشنهادی:   خورش کدوی ترش

سپس کره خرد شده که به دمای اتاق رسیده را اضافه کنید. هم بزنید تا کره در مخلوط به خوبی حل شود.برای ریختن روی کیک ۱۰ دقیقه صبر کنید .و برای مالیدن حدود ۳۰ دقیقه صبر کنید.

نکته ها

به هیچ وجه از کره ی سردی که تازه از یخچال خارج کرده اید استفاده نکنید. چون باعث میشود حل شدن آن زمان زیادی طول بکشد و حتی ممکن است موجب شود گاناش بافت تکه تکه پیدا کند. پس حتماً اجازه بدهید کره از قبل بیرون بماند و به دمای اتاق برسد. اما اگر فراموش کردید و مرتکب این اشتباه شدید برای یکدست شدن گاناش کمی دیگر خامه داغ (قاشق قاشق) اضافه کنید تا بافت یکنواخت حاصل شود.

اگر میخواهید گاناش شکلات را به شکلی روی کیک بریزید که به نظر برسد مایع در حال ریختن از سطح کیک است. باید به غلظت گاناش موقع ریختن  توجه داشته باشید. اگر بلافاصله و وقتی گاناش خیلی داغ و رقیق است آن را روی کیک بریزید، قطره ها تا پای کیک میرسند و در ضمن ضخامت لایه گاناش شکلاتی خیلی کم میشود. که باید گاناش نه آنقدر سفت شده باشد که قابل ریختن نباشد و نه خیلی شل . معمولاً بعد از ۱۰ دقیقه (از زمان ریختن خامه داغ) این حالت ایجاد میشود. که البته این بستگی به نسبت خامه و شکلات و همچنین دمای محیط دارد.

روش دیگر استفاده از گاناش روی کیک این است که بگذارید کاملاً خنک شود و به دمای اتاق برسد (۳۰ دقیقه). در این صورت گاناش به صورت یک خمیر قابل مالیدن در می آید .و میتوانید آن را روی کیک یا بین لایه های آن بمالید.

مطلب پیشنهادی:   سوپ گل کلم و پنیر چدار

برای دیدن مقالات بیشتر اینجا کلیک کنید.

نوشته‌های تازه

, , ,
نوشتهٔ پیشین
کلوچه پرتقالی
نوشتهٔ بعدی
فینگر فود رول کالباس

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست