اضطرابت رو تخلیه کن

سلامتی

اضطرابت رو تخلیه کن: گاهی اوقات ممکن است آنقدر درگیر استرس خود باشید که متوجه نشوید ناراحتی هاس جسمی مانند سر درد، کمر درد، شانه درد و تنش های عضلانی که تجربه می کنید. دقیقاً با وضعیت روانی شما مرتبط هستند. مدیتیشن اسکن یا اسکن مدیتیشن بدن یک راه عالی برای از بین بردن این تنشی است که شاید خودتان متوجهش نباشید.

مدیتیشن اضطراب

اسکن بدن به بخش های خاصی از بدن و احساسات مختلفی در آن که به شکل تدریجی و ترتیبی از پا تا قسمت سر می آید، توجه می کند. اگر از لحاظ ذهنی خودتان را اسکن کنید به هر قسمت بدن خود توجه می کنید و متوجه درد، تنش، گرفتگی و ناراحتی های عمومی می شوید. هدف این نیست که درد را به طور کامل از بین ببرید اما می توانید یاد بگیرید که چگونه این وضعیت را مدیریت کنید.

فواید تمرین منظم مدیتیشن اسکن:

هنگامی که این مدیتیشن را روزانه انجام دهید و آن را تمرین کنید، فواید را در جسم و ذهن خود می بینید. تحقیقات نشان می دهد که کاهش استرس یکی از اصلی ترین فواید مدیتیشن اسکن بدن است که فواید جسمی مثل کاهش التهابات، خستگی و بی خوابی دارد.

در چنین حالتی اسکن بدن، تنش های روانی و جسمی را از بین می برد. این نوع از مدیتیشن یک راه کاربردی و تاثیرگذار است که به شما کمک می کند تا وضعیت ریلکسی را هنگام ابتلا به هر گونه تنش پیدا کنید.

روش؛ چگونه مدیتیشن اسکن بدن انجام دهیم؟

انجام دادن اسکن بدن مانند همه انواع مدیتیشن راهکار ساده ای دارد که در ادامه، دستورالعمل آن را برای شروع به شما معرفی می کنیم.

مطلب پیشنهادی:   روشهای زیباسازی صورت

راحت باشید:

در جایی که احساس راحتی بیشتری دارید، دراز بکشید؛ مخصوصاً اگر قرار است که مدیتیشن اسکن بدن را قبل از خواب انجام دهید. اگر برایتان مقدور نیست یا با خوابیدن احساس راحتی نمی کنید، می توانید نشسته این کار را انجام دهید.

چند نفس عمیق بکشید و اجازه دهید که تنفس تان آرام شود:

به جای اینکه از قفسه سینه نفس بکشید، از شکم نفس بکشید و اجازه دهید که شکم شما جلو آمده و دوباره منقبض شود و تنفس را از همان جا انجام دهید. اگر متوجه شدید که شانه های شما بالا می آید و با هر نفس پایین می رود، بیشتر روی تنفس از شکم تمرکز کنید که شبیه به یک بالن عکس العمل نشان می دهد.

نسبت به پاهای خود آگاهی داشته باشید:

اکنون به آرامی توجه خود را روی پاهایتان معطوف کنید. این احساس را در پا پیدا کنید و اگر متوجه درد شدید، آن را بپذیرید و هر احساس و فکری که به شما رجوع می کند را پذیرا باشید و به آرامی نفس را بیرون بدهید.

داخل تنش ها تنفس کنید:

اگر هر گونه احساس ناراحتی داشتید، توجه خود را به آن معطوف کنید. از آن قسمت تنفس کنید و ببینید که چه اتفاقی می افتد، یعنی دقیقا هنگام تنفس به آن قسمت از بدن خود فکر و تمرکز کنید.

با خودتان تصویرسازی کنید که این تنش ها هنگامی که تنفس می کنید از بین می رود و در هوا بخار می شود. هر زمان که آمادگی داشتید؛ به سراغ قسمت بعدی بروید.

مطلب پیشنهادی:   مریم گلی و خواص آن

کل بدن را اسکن کنید این تمرین را با هر قسمتی از بدن انجام دهید. به تدریج پای خود را بالا بیاورید تا به بالای سرتان برسد.

به احساسی که دارید توجه کنید و با خودتان فکر کنید که استرس را کجای بدن نگه داشته اید. اگر در هر قسمت از بدن احساس سفتی، درد و فشار کردید سعی کنید که در همان قسمت ها تنفس را وارد کرده و بیرون بدهید. انجام این کار باعث از بین بردن تنش در بدن می شود و آن ها را آزاد می کند.

سایر نکات:

  • مدیتیشن اسکن بدن را هر زمان که احساس استرس داشتید و چند بار در روز به طور منظم انجام دهید.
  • اگر وقت ندارید، می توانید ورژن خلاصه شده آن را انجام دهید.
  • به این صورت که یک جا بنشینید و ببینید که در کدام قسمت بدن، تنش و گرفتگی وجود دارد و لازم نیست که به همه بخش های بدن سر بزنید.
  • مدیتیشن اسکن بدن می تواند آگاهی از بدن، آگاهی از استرس و ریلکسیشن را افزایش دهد.
  • سعی کنید که اغلب این مدیتیشن را تمرین کنید.

 

 

برای دیدن مقالات بیشتر اینجا کلیک کنید.

نوشته‌های تازه

, ,
نوشتهٔ پیشین
بورک گوشت
نوشتهٔ بعدی
پیده

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست